להצטרף לארגוני המורים?

כותב שורות אלו הוא חבר "ארגון המורים", ובמאמר הבא אסביר מדוע בחרתי לעשות כן. יש לא מעט יתרונות בחברות בארגון, אבל יש גם חסרונות. החלק הראשון של המאמר יעמוד על היתרונות ובחלק האחרון אסכם את החסרונות בקצרה.

לפני שנתחיל בוא נדבר על העלות. מחיר החברות החודשית בארגון המורים (בדרך כלל מורים בתיכון) הוא 58 ש"ח ובהסתדרות המורים (יסודי וחלק מהחטיבות) 53 ש"ח, נכון למועד כתיבת דברים אלו. מדובר בסכום לא מבוטל, לחלק גדול מהמורים מדובר בכמעט אחוז לשכר. בשנה מדובר בכמעט 700 ש"ח, ולאורך 35 שנות קריירה (כולל ריבית של 3%) מדובר בלמעלה ב-40,000 ש"ח. זה הרבה כסף ועולה השאלה האם זה משתלם?

היתרונות

1. התאגדות היא דרך לשמור על הזכויות שלנו – הכוח שיש למורים הוא בזכות אחדותם וחברותם בארגוני המורים. הארגונים הם אלו שמנהלים מו"מ על שכר ותנאים עם משרד האוצר ומשרד החינוך. אם לא היו ארגונים שעומדים מאחריהם עשרות אלפי מורים, לא היה להם כוח וסביר להניח שתנאי המורים היו פחות טובים. עם כל הציניות, הפוליטיקה והביקורת בסופו של יום מדובר בארגונים שראוי שנתמוך בהם משום שומרים עלינו כמורים.

2. השי לפסח – רק חברי ארגון והסתדרות מקבלים את השי לפסח שמשרד החינוך מעביר. המורים מקבלים שי בשווי 550 ש"ח באמצעות הטענה של כרטיס הטבות שברשותם.

עכשיו כאן מגיעה הביקורת שלי על ארגון המורים והסתדרות המורים, מי שמעביר את הכסף הוא משרד החינוך, ולא הארגונים, אבל מי שלא חבר ארגון לא מקבל את השי שמגיע לו. מבחינתי זה נראה כמו תרגיל שנועד "להכריח" מורים להיות חברים בארגונים כדי לקבל את השי. ולדעתי מדובר ב"סידור" בעייתי – שהרי סביר להניח השי היה עובר ישירות למורים, הארגונים היו עושים מאמצים נוספים למען המורים, ואולי מורידים את דמי החבר ולא נחים על זרי הדפנה של קהל שבוי בגלל שהשי לחג עובר דרכם.

3. מועדון צרכנות וכרטיס הטבות – חלק גדול מהפעילות של ארגוני המורים הוא בעצם מועדון צרכנות. חלק מההטבות משמעותיות: כרטיסים לסרט בחצי מחיר בכל בתי הקולנוע, כרטיסי כניסה לפארקים, הטבות בנופש, בצימרים ובמגוון מקומות בילוי. באופן אישי, זה אחד השיקולים המכריעים משום שבתור צרכן קולנוע כבד החיסכון דרך ארגוני המורים הוא משמעותי.  בנוסף, כרטיס ההטבות של המורים מאפשר להטעין באופן עצמאי את הכרטיס ולהנות מהנחה של 15-30% ברשתות.

* טיפ – לקראת ראש השנה ופסח ההטבה בהטענת הכרטיס גבוהה יותר (כ-30%), אבל המחירים בחנויות גבוהים. כדאי למלא את הכרטיס כמה חודשים מראש (בראש השנה ובפסח) ולצאת לקניות בתקופת הסיילים, ולקנות מוצרים במחירים טובים וליהנות מהנחה נוספת באמצעות הכרטיס.

 

4. נופש מסובסד – הארגונים מציעים סופ"ש מסובסדים שאותם ניתן לממש פעם בשנה. לאלו שנוהגים לנפוש במלונות מדובר בחיסכון של 20-40% מהמחיר הרגיל.

5. השתלמויות – השתלמויות שמוצעות דרך ארגון המורים והסתדרות המורים מאושרות מראש על ידי משרד החינוך. הארגונים מציעים מגוון רחב של השתלמויות במחיר של כ-600 ש"ח. ראוי לציין שבמרכזי פסגה של משרד החינוך המחיר של השתלמויות כולל לרוב רק דמי רישום של עשרות שקלים, אז לא בטוח שמדובר ביתרון של ממש.

6. ייעוץ למורה – הארגונים מציעים שירותי ייעוץ למורים בשלל נושאים, ואכן, היועצים הם אנשים ידענים ומנוסים שנותנים עצות טובות. ייעוץ בנוגע לזכויות מורים, קידום שכר, לימודים וגם התמודדות עם בעיות.

7. יש לכם גב – הארגונים מהווים "גב למורים", מורה שמרגיש שפוגעים בזכויותיו בעבודה יכול לפנות לארגונים והם נותנים לו תמיכה. הגב הזה הוא לא רק ברמת התמיכה המורלית ומתן מידע רלוונטי, מורה שנזקק לסיוע משפטי יכול לקבל זאת גם מארגוני המורים. לדעתי זה אחד השיקולים המרכזיים להיות חבר בארגון המורים או הסתדרות המורים.

8. כיסוי ביטוחי – החברות בארגון המורים מקנה כיסוי ביטוחי אוטמטי במגוון ביטוחים: ביטוח אחריות מקצועית (למקרה של תביעה משפטית נגדו), ביטוח לתרופות שאינן כלולות בסל הבריאות, ביטוח נסיעות לחו"ל וביטוחים נוספים. בהסתדרות המורים מדובר בביטוחים דומים. בכל מקרה, כדאי לקרוא את הפוליסות משום שמדובר בכיסוי בסיסי יחסית.

ארגון המורים – ביטוחים -

http://www.igm.org.il/home_page.aspx?page=igm_insurance

הסתדרות המורים – ביטוחים - https://www.itu.org.il/?CategoryID=2154

 

הביקורות

יש כמה מוקדי ביקורת כלפי הארגונים: העלות החודשים הגבוהה, השי לפסח, והאשמות שונות שהן לא פועלת בצורה ישרה (ע"ע יוסי וסרמן).

אבל הביקורת המרכזית שלי היא שהם לא נוקטים במספיק יוזמה אקטיבית כדי להגן על זכויות המורים. היה ראוי שהארגונים יזמנו לפגישת ייעוץ כל מורה חדש שמצטרף לארגון, כדי שיסבירו לו את זכויותיו וכיצד לשמור עליהם. בנוסף כדאי היה לערוך בקרת שכר לכל חבר ארגון אחת לשנה באופן אוטמטי. ראיתי לא מעט חברי וחברות ארגון שזכויותיהם מקופחות, ופעילות אקטיבית מצד הארגון יכלה לסייע להם בכך.

- כותב שורות אלו אינו יועץ פיננסי (אלא מורה) והדברים שהובאו כאן לא מהווים תחליף לייעוץ מקצועי. כל הבוחר לעשות צעד כלכלי כזה או אחר עושה זאת על פי שיקול דעתו ואחריותו בלבד.

- במידה והתוכן כולל הפרה של זכויות יוצרים, בין אם בתוכן הדף עצמו או בתגובות, או פוגעים במי מהנזכרים נא ליצור קשר מידיי עם הנהלת האתר, כדיי שהתוכן ייערך בהתאם.

- מוזמנים להפיץ את הפוסטים באמצעות קישור, נא לתת קרדיט לכותבים. בכל מקרה, כל הזכויות שמורות למחברים.