למה כדאי למורים ללמוד לתואר שני?

 

בתואר שני גלומים יתרונות רבים עבור אנשי חינוך. מדובר בפיתוח מקצועי איכותי שבו המורה מעמיק בתחום הדעת שלו, ומרחיב את דעתו לעבר אופקי ידע חדשים. בנוסף לכך, לתואר שני יש יתרון כלכלי מובהק למורים. הפוסט הזה יתמקד ביתרונות ובהיבטים הכלכליים של תואר שני.

א - בכמה השכר עולה?

מדובר בקפיצה של כמה מאות שקלים לחודש, ואלפי שקלים בשנה. עם זאת, קיים שוני גדול בין עוז לתמורה לאופק חדש. באופן כללי – תואר שני משתלם יותר לעוז לתמורה, שם ההפרש בין תואר ראשי לשני גם עבור מורים צעירים יחסית הוא גדול ועומד על כמעט 900 ₪ בחודש. לעומת זאת, באופק חדש ההפרש עומד על קרוב ל-300 ₪ בלבד.* התוספת למשכורת בגין תואר שני הולכת וגדלה עם השנים, כלומר שמדובר בהשקעה שהולכת והופכת למשתלמת יותר ויותר ככל שהזמן עובר.

אם כן, תואר שני הוא משתלם במיוחד עבור מורים בעוז לתמורה. התוספת השנתית של תואר שני היא בשיעור של יותר ממשכורת שלמה. גם לאופק חדש מדובר בתוספת שמסתכמת באלפי שקלים בשנה. 

הטבלאות להלן מציגות שכר משוער (ולא מדויק)

ב - לכו ללמוד לתואר שני כמה שיותר מוקדם

תואר שני הוא משתלם במיוחד עבור מורים צעירים, משום שהם עתידים ליהנות מהגידול בשכר לאורך שנים רבות. עבור מורה צעיר, שלפניו 30 שנות קריירה מדובר בהטבה של 300 אלף ₪ לפחות. הכדאיות הולכת ויורדת ככל שהמורה ותיק יותר – משום שהוא יהנה מהגידול בשכר רק לשנים מועטות. בקיצור – אם אתם צעירים, ויש לפניכם לפחות 10 שנות קריירה, כדאי לכם מאוד ללמוד לתואר שני.

ג - כדאי להשיג מימון של משרד החינוך ללימודים

משרד החינוך משתתף במימון הלימודים לתואר שני, למורים המלמדים ארבע שנים במערכת החינוך ושהיקף המשרה שלהם עולה על חמישים אחוז. לפרטים נוספים כאן.

ד – לתואר שני יש השפעה על הפנסיה

הפנסיה של מורים נגזרת ממשכורת הבסיס שלהם, שבה משוקלל גם התואר השני. לאור זאת, לתואר יש השפעה גם על הפנסיה. מדובר בהשפעה של אחוזים בודדים בהפרשה החודשית, אבל לאורך שנים מדובר בעשרות אלפי שקלים. הקצבה החודשית של בוגרי תואר שני, שחסכו לאורך שנים רבות, תהיה גדולה במאות שקלים לעומת עמיתיהם בעלי תואר ראשון.

 

ה – תואר שני מעניק נקודות זיכוי במס הכנסה לשנה אחת

תואר שני מעניק הטבה של נקודת זיכוי אחת, לשנה אחת, במס הכנסה. מדובר בהטבה חד פעמית של 2,592 ₪. כדאי לנצל את ההטבה – ולדאוג לשלוח לחשב השכר אישורים מתאימים לאחר סיום התואר וטופס 119.

 

ו – טיפ קטן: אם אתם לא בקטע של דוקטורט – עדיף תואר שני בלי תזה

קיימים שני מסלולים עיקריים לתואר שני – עם תזה (מחקרי) ובלי תזה (מחקרי). במסגרת התזה הסטודנט צריך לכתוב עבודת מחקר רציני ותובענית. התזה טובה בעיקר למי שרוצה להמשיך לדוקטורט. הרבה סטודנטים מושכים את התואר השני שנים רבות בגלל התזה, ולכן למי שלא שוקל דוקטורט בשנים הקרובות – עדיף לוותר. גם תלמידי תואר שני ללא תזה, יכולים להשלים את התזה בהמשך. עדיף לסיים את התואר השני כמה שיותר מהר ולא למשוך אותו מעבר לשנתיים-שלוש.

 

ז - שעות הקורסים שנלמדים בתואר שני נחשבים גם כשעות השתלמות

120 שעות מתוך כלל השעות של הקורסים שנלמדים בתואר השני נחשבות גם כשעות השתלמות. משמע שהתואר מסייע לא רק לקדם את השכר אלא גם לעלות בדרגות (באופק חדש), או לצבור נקודות השתלמות (בעוז לתמורה).

* ההשוואה בין אופק חדש לעוז לתמורה היא מסובכת ובעייתית. מספר השעות בשבוע עבודה בעוז לתמורה גדול יותר ב-11% מאשר באופק חדש. בנוסף לכך, באופק חדש העליה המשמעותית בשכר היא בעקבות המעבר בין הדרגות. (ותודה לאריה כהן על ההערה)

החישובים מבוססים על טבלאות אופק חדש, ועל מחשבון עוז לתמורה בקישורים הבאים:

סימולטור שכר - עוז לתמורה

טבלאות שכר - אופק חדש

- כותב שורות אלו אינו יועץ פיננסי (אלא מורה) והדברים שהובאו כאן לא מהווים תחליף לייעוץ מקצועי. כל הבוחר לעשות צעד כלכלי כזה או אחר עושה זאת על פי שיקול דעתו ואחריותו בלבד.

- במידה והתוכן כולל הפרה של זכויות יוצרים, בין אם בתוכן הדף עצמו או בתגובות, נא ליצור קשר מידיית עם הנהלת האתר, ואנו נדאג להסירו מיידית.

- מוזמנים להפיץ את הפוסטים באמצעות קישור, נא לתת קרדיט לכותבים. בכל מקרה, כל הזכויות שמורות למחברים.