השוואה בין אופק חדש לעוז לתמורה

 

מתלבטים בין אופק חדש לעוז לתמורה? להלן השוואה מקיפה, הכוללת הדמיות שכר והתייחסות להיבטים שונים של הרפורמות. ספוילר - עוז לתמורה עדיפה ברוב המקרים.

א. מבנה המשרה

40 שעות שבועיות בעוז לתמורה לעומת 36 שעות שבועיות באופק חדש. מדובר בכמעט בחצי יום עבודה הבדל. עם זאת, יש הבדל של שעה בלבד במספר שעות ההוראה הפרונטליות. להלן

אופק – 23 שעות הוראה פרונטליות, 4 שעות פרטניות, 9 שעות שהייה. ביסודי יש 26 שעות פרונטליות.

עוז – 24 שעות הוראה פרונטליות, 6 שעות פרטניות, ו-10 שעות שהייה.

 

ב. הקידום המקצועי

עוז - שיטת הגמולים – הקידום המקצועי בעוז מבוסס על גמולי השתלמות. ניתן לצבור עד 18 גמולים, גמול בכל שנה (בשנת שבתון יותר). כל גמול מזכה בעלייה של 1.2% במשכורת וסה"כ 21.6%. על צבירת גמולי השתלמות בעוז ראה בפוסט הבא.

אופק חדש - שיטת הדרגות – הקידום המקצועי מבוסס על עלייה בדרגות (1-9). ניתן לעלות דרגה כל שנתיים שלוש, והעלייה מותנית גם בצבירת השתלמויות. יש תשע דרגות  - שבע דרגות בסיס שבהן עליה של 7.5%, ושתיים מתקדמות של 8.5% כל אחת.

סיכום – הקידום המקצועי בעוז פשוט יותר.

 

ג. תואר שני

באופק חדש תואר שני מזכה בעלייה של 5% בשכר. בעוז לתמורה מדובר בעלייה דומה. עם זאת, מכיוון שהתוספת היא לבסיס השכר, בפועל מדובר בעלייה של קרוב ל-10%. מכאן שתואר שני משתלם יותר בעוז לתמורה. ניתן לראות את ההפרשים בטבלאות בהמשך.

ד. קידום בשכר - שילוב של ותק והשתלמויות

 באופק חדש אי אפשר לנתק את בין הותק לדרגות, לכן צריך לערוך השוואה משולבת של הקידום המקצועי שמתייחסת הן לותק והן להשתלמויות.

מבחינת ותק, בעוז מדובר בעלייה שנתית של 5%, לאחר מכן עלייה של 2% בשנה. באופק - עלייה של 2% בשנה בחמש השנים הראשונות, לאחר מכן עלייה של אחוז בודד.

מורה בעוז יכול לקבל בכל שנה 1.2% במידה והוא מקפיד ללכת להשתלמויות החל מהשנה הראשונה. בתוספת הותק  מדובר בעלייה שנתית של 6.2% בשכר בחמש שנים הראשונות, ולאחר מכן עלייה של 3.2% בשנה בעשרים שנה הראשונות.

באופק החישוב מסובך יותר. בהנחה שהמורה מקפיד על השתלמויות ועובר דרגה בכל שלוש שנים הוא זוכה לקידום של 7.5% בכל שלוש שנים, כלומר לעלייה של 2.5% בשנה. בתוספת

הותק מדובר ב-4.5% קבועים בשנה, בעשרים שנה הראשונות.

לדעתי, עוז לתמורה עדיפה משום השיפור בשכר בשנים הראשונות הוא גדול בהרבה מאופק לתמורה ויש גם הכרה בותק הצבאי למורים חדשים (שאין באופק). מכאן שבסיס השכר בעוז בשנים הראשונות תופח, ובאופק הוא מדשדש. אם נזכור, שכל עלייה עתידית נגזרת מהשכר הקודם לה – יוצא שגם בשנות הקריירה המתקדמות עוז עדיפה. סיבה נוספת היא שהותק הצבאי (שירות חובה) נחשב בעוז אך הוא לא נחשב באופק. מכאן שמורה מתחיל עם ותק של 2-3 שנים וזוכה לתוספת של 10-15% לשכר בגין השירות הצבאי. בקיצור – עוז לתמורה לוקחת בנוק-אאוט בהיבט של שיפור בשכר.

 

 

ה. אז כמה מרוויחים? הדמיות שכר

 

 

ההדמיות הללו מתייחסות לשכר משוער בלבד, אבל הן נותנות קנה מידה טוב על ההבדלים בשכר בין אופק חדש לעוז לתמורה. השכר נוגע למורים בעלי תואר ראשון ותעודת הוראה, ולא מתייחס לתוספות תפקיד, חינוך, הכנה לבגרות וכו'. החישוב לוקח בחשבון שנתיים ותק צה"ל בעוז לתמורה.

 

בואו נבחן את הטבלאות הבאות:

​ו. מסקנות

עוז לתמורה משתלמת יותר, כמעט לאורך כל שנות הקריירה, ובמיוחד למורים צעירים. אפילו אם ניקח בחשבון שאחוז המשרה באופק חדש נמוך בכ-10% מעוז לתמורה, הפער בין עוז לאופק עומד על כ-20% בשנים הראשונות. כלומר הפרש של יותר ממשכורת בשנה לטובת עוז לתמורה.

            הפער אמנם הולך ומצטמצם עם השנים, ובדרגות הגבוהות של אופק חדש (8 ו-9) הוא כמעט ולא קיים. עם זאת, למורים צעירים מדובר בפער משמעותי מאוד, שעשוי להגיע לכמעט 2,000 ₪  בחודש. לבעלי תואר שני מדובר בהפרש משמעותי עוד יותר.

 

 

***

א. השוואת השכר מתבססת על מחשבון עוז לתמורה וטבלאות אופק חדש שמפורסמות באתר ארגון המורים ומשרד החינוך.

ב. מצגת מומלצת על שכר מורים באופק חדש ובעוז לתמורה -

http://www.authorstream.com/Presentation/tutanat-2603478/

ג. הכותב מודע לכך שהפוסט רצוף שגיאות בעברית (מרוויחים/משתכרים) אבל דיברה התורה בלשון בני אדם וגו'.

- כותב שורות אלו אינו יועץ פיננסי (אלא מורה) והדברים שהובאו כאן לא מהווים תחליף לייעוץ מקצועי. כל הבוחר לעשות צעד כלכלי כזה או אחר עושה זאת על פי שיקול דעתו ואחריותו בלבד.

- במידה והתוכן כולל הפרה של זכויות יוצרים, בין אם בתוכן הדף עצמו או בתגובות, נא ליצור קשר מידיית עם הנהלת האתר, ואנו נדאג להסירו מיידית.

- מוזמנים להפיץ את הפוסטים באמצעות קישור, נא לתת קרדיט לכותבים. בכל מקרה, כל הזכויות שמורות למחברים.