אופק חדש - קידום בדרגות

 

 

1. קידום בדרגות – הדרך המרכזית לעלייה בשכר באופק חדש

הדרך המרכזית לשפר את השכר ברפורמת "אופק חדש" היא באמצעות עלייה בדרגות. לפי הרפורמה החדשה קיימות תשע דרגות, מדרגה 1 לדרגה 9. השיפור בשכר מדרגה לדרגה הוא משמעותי ביותר ועומד על 7.5% בשש הדרגות הראשונות, ו-8.5% בדרגות הגבוהות 7-9.  מדובר בשיפור של 500-1000 ₪ בחודש.

 

2. איך "להתמודד" עם הדרגות באופק חדש?

מתווה הדרגות גורם לכאב ראש לא קטן. משרד החינוך שינה את הקריטריונים בשנים האחרונות, והמעבר מדרגה לדרגה שגם כך היה מסובך, הפך לטרטור של ממש. חשוב להיות עם היד על הדופק – כלומר, לאסוף בקפדנות את האישורים הרלוונטיים של ההשתלמויות והותק, ולהקפיד לשלוח את הפנייה למשרד החינוך באותו הרקע שבו אתם עונים על הקריטריונים. מומלץ מאוד לוודא בשבועות שלאחר הפנייה שהיא אכן בטיפול, גם אם זה יכלול טלפון ואף הגעה למשרד החינוך. רק לאחר שעודכנה דרגתכם, ווידאתם שהשכר עלה בהתאם תוכלו לנוח. מכאן והלאה עליכם להקפיד לקחת השתלמויות בכמות הנדרשת, עד לדרגה הבאה.

 

כדאי מאוד לברר אודות הסטטוס שלכם מבחינת דרגה באתר משרד החינוך, ניתן גם לשלוח פניות למשרד דרך האתר:

https://edu.gov.il/sites/pohnet/Pages/HomePage.aspx

 

 

3. תנאים לקידום בדרגות

כדי להתקדם בדרגות באופק חדש מורה חייב להיות בעל תעודת הוראה, תואר ראשון ורישיון הוראה. לכן, מומלץ מאוד לסיים עד כמה שיותר מהר את תעודת ההוראה ואת התואר הראשון, כדי להתחיל להתקדם בדרגות. מורה שאין ברשותו תעודת הוראה ורישיון הוראה לא מתקדם בוותק.

 

קידום בדרגה תלוי בשילוב של שני דברים – ותק והשתלמויות. כלומר, מורה שלא תקפיד על השתלמויות בעצם מעכבת לעצמה את העלייה בשכר. להלן הדרישות למעבר בין דרגה לדרגה:

קידום לדרגות 2-3:  פרק זמן של 30 חודשים מעדכון הדרגה הקודמת, ו-120 שעות של השתלמויות.

קידום לדרגות 4-6: פרק זמן של 36 חודשים מעדכון הדרגה הקודמת, ו-180 שעות של השתלמויות.

 

קידום לדרגות 7-9: פרק זמן של 48 חודשים מעדכון הדרגה הקודמת, ו-210 שעות לפיתוח מקצועי. כאשר מתוך אותן 210, שני קורסים (השתלמויות) של 75 שעות צריכים להתקיים במוסד אקדמי. לפי המתווה לקידום הדרגות הגבוהות.

ההצגה 'פני שטח', מזמינה את התלמידים לפגוש את ארץ ישראל - בדמות אשה! 

4. מה נחשבת שנת הוראה?  כדי ששנה תחשב כשנת הוראה, היקף המשרה באופק חדש צריך לעמוד על שליש משרה לפחות (לבעלי משרות חלקיות כדאי לוודא שהוא אכן מוכר).

מומלץ, אבל לא חובה, לקחת השתלמויות בכל שנה ושנה, כדי שלא יווצר מצב שלא תעלו דרגה בגלל מחסור בשעות השתלמות.

 

5. תנאים לקידום בדרגה למורים חדשים

שנת הסטאז' שנת הסטאז' לא נספרת בפרק הזמן בדרגה 1 באופק חדש. עם זאת המורה חייבת לקחת השתלמות למורים חדשים כדי לקבל רישיון הוראה בסוף השנה. מהרגע בו המורה מקבלת את רישיון ההוראה, הותק לקראת דרגה 2 מתחיל להיצבר.

המעבר לדרגה 2 – כדי לעבור לדרגה 2, המורה חייבת לקחת השתלמות לשנה ב'. ולהגיע לסה"כ 120 שעות השתלמות.

 

6. תואר שני - הכרה בשעות השתלמות

תואר שני או שלישי מזכים בעד 120 שעות השתלמות בדרגות 2-6. בנוסף לכך, גם מורה שסיימה את תעודת ההוראה תוך כדי ההוראה בבית הספר זכאית להכרה ב-60 שעות השתלמות. ראו פרטים נוספים ב-בלוג אופק חדש של הסתדרות המורים.

 

7. שינויים במתווה הדרגות

משרד החינוך ומשרד האוצר שינו את המתווה לאחרונה (2016-17) והאריכו את פרק הזמן מדרגה לדרגה. למשל, בשנים הקודמות המעבר בדרגות הנמוכות ארך 25 חודשים וכעת הוא הועלה ל-30 חודשים.

- כותב שורות אלו אינו יועץ פיננסי (אלא מורה) והדברים שהובאו כאן לא מהווים תחליף לייעוץ מקצועי. כל הבוחר לעשות צעד כלכלי כזה או אחר עושה זאת על פי שיקול דעתו ואחריותו בלבד.

- במידה והתוכן כולל הפרה של זכויות יוצרים, או פגיעה בקוראים או בגורמים אחרים, בין אם בתוכן הדף עצמו או בתגובות, נא ליצור קשר מידיית עם הנהלת האתר, ואנו נדאג להסירו מיידית.

- מוזמנים להפיץ את הפוסטים באמצעות קישור, נא לתת קרדיט לכותבים. בכל מקרה, כל הזכויות שמורות למחברים.