מדריך השתלמויות - עוז לתמורה
איך להתקדם מקצועית ולשדרג את המשכורת שלכם? 

 

גמולי השתלמות מהווים את אחת הדרכים המרכזיות להתקדמות מקצועית ועלייה במשכורת. מלבד הידע והכלים המקצועיים מדובר בשדרוג משמעותי במשכורת שיכול להגיע ל- 10-20% ולמאות אלפי שקלים במהלך הקריירה. לדוגמה, מורה עם תואר שני וותק של 7 שנות הוראה ללא גמולים ישתכר 10,856 בחודש, לעומת מורה שהגיע למקסימום הגמולים שישתכר 12,306. ככל שהותק נצבר כך מדובר בתוספת גדול יותר, מלבד זאת הגמולים משפיעים גם על ההפרשה לפנסיה ולקרן השתלמות. לאור  כדאי למצות ולהגיע למקסימום גמולים כמה שיותר מהר.

 

הסקירה הנוכחית רלוונטית למורים ברפורמת עוז לתמורה, ולא לאופק חדש.

 

1. מה הוא גמול השתלמות וכמה מקבלים עבורו במשכורת?

ברפורמת עוז לתמורה נקודה אחת של גמול השתלמות ניתנת עבור 112 שעות השתלמות שנתיות (ש"ש). עבור כל גמול מקבלים עלייה של 1.2% במשכורת. כלומר במידה ועשיתם 120 שעות בשנה הנוכחית, בשנה הבא תזדכו עבור נקודת גמול ותקבלו 1.2% תוספת במשכורת.

העלייה במשכורת נראית שולית והטרחה רבה אבל בטווח הארוך מדובר בצעד משתלם מאוד. מורה יכול להגיע למקסימום של 16 נקודות השתלמות, כלומר 19.2% תוספת למשכורת. בכל שנה ניתן לצבור גמול אחד בלבד.

 

2. איך צוברים גמולים?

יש לא מעט דרכים לצבור גמולים, הדרך המרכזית היא השתלמויות. בדרך כלל שעתיים סימסטריאליות, של פגישה אחת לשבוע, נחשבות כ-30-40 ש"ש, אבל יש גם ימים מרוכזים ושבועות מרוכזים בהם אפשר לצבור ש"ש במהירות.

 

מרכזי פסג"ה של משרד החינוך וארגון המורים מציעים השתלמויות בכל שנה. על כל השתלמות כתוב במפורש בכמה שעות היא מזכה. 112 ש"ש בדרך כלל שוות ערך ל2-4 השתלמויות. בנוסף, גם על השתלמויות בית ספריות מקבלים גמולים וחשוב לוודא עם הרכזת שההשתלמות אכן מוכרת לעוז לתמורה, ולעמוד בכל הדרישות שלה כדי שהיא תחשב במניין. בדרך נשארים עם עודף של 8 ש"ש.

3. מה לגבי השתלמויות בשנת שבתון?

שנת שבתון היא הזמן הכי טוב לצבור הרבה השתלמויות משום שניתן לצבור בה גמולים ללא הגבלה. לפיכך מורה משקיען שצבר נקודת השתלמות כל שנה, ובשנה השביעית חרש ועשה מקסימום השתלמויות, יכול עקרונית כבר בשנה השמינית ליהנות ממקסימום התוספת למשכורתו, ולהוסיף כמעט 20% למשכורתו.

 

 

4. האם צריך לקחת השתלמויות עם ציון?

כן, לפחות בחצי מהש"ש. ברפורמת עוז לתמורה אפשר לקבל נקודת זכות עבור 60 ש"ש עם ציון ו-60 ש"ש ללא ציון. בדרך כלל הציון ניתן על עבודה שניתנת במהלך או בסוף ההשתלמות. חשוב לזכור שאפשר לקחת עד 60 ש"ש ללא ציון.

 

5. מה ההבדל בין השתלמות חובה להשתלמות רשות? האם קורס רשות נחשב למניין השעות מבחינת משרד החינוך?

השתלמות חובה נחשבת למניין שעות ההשתלמות, והשתלמות רשות לא נחשבת. בקיצור, השתלמות רשות היא העשרה שלא מזכה אתכם בנקודות השתלמות, ולכן אלא אם כן היא תורמת לכם מקצועית או מעניינת אתכם במיוחד כדאי להתרחק מהן. לרוב מורים ותיקים שסיימו את מכסת גמולי ההשתלמות לוקחים השתלמויות רשות.

 

 

6. האם חייבים אישור ממנהלת בית הספר עבור ההשתלמויות?

תלוי – במידה ויש למורה תכנית פיתוח אישית בבית הספר, המורה והמנהלת יכולות להחליט על קורסים מסוימים שיקדמו את המורה, אך הדבר מצריך אישור של אגף ההשתלמויות במשרד החינוך כדי שיחשב לנקודות השתלמות.

 

7. מה עושי עם שעות עודפות? האם ניתן לצבור שעות לשנה הבאה?

אפשר לגרור 60-90 ש"ש משנה אחת לזו שאחריה, באישור אגף השתלמויות של משרד החינוך, כך על פי גרסת ארגון המורים. על פי גרסאות אחרות אין גבול לשעות שניתן לגרור.

 

8.  האם יש הגבלה על מספר השעות ויחידות של גמולי השתלמות שניתן לצבור בשנת שבתון?

באופן עקרוני אין הגבלה על מספר השעות הגמולים שניתן לצבור בשנת שבתון.

 

9. מה העלות של השתלמויות?

חלק מההשתלמויות הן חינם (רוב ההשתלמויות הבית ספריות) ועל חלק אפילו ניתנת מלגה. העלויות של ההשתלמויות במרכז פסג"ה הן זולות יחסית ועומדות על עשרות עד מאות שקלים. ארגון המורים מציע גם הוא השתלמויות בעלות של 150₪ ומעלה. הרבה מורים מעדיפים את ימי ההשתלמויות המרוכזים – למשל בשבוע שלפני פסח, משום שניתן לצבור בהן שעות רבות בזמן קצר, אם כי העלות של השתלמויות כאלה בדרך כלל יקרה. למי שאוהב לטייל מדובר באפשרות טובה, שכן חלק גדול מהימים המרוכזים כוללים סיורים ברחבי הארץ.

 

 

10. מה נחשבת להשתלמות מוכרת?

כל השתלמות שקיבלה אישור מאגף כוח אדם והשתלמויות במשרד החינוך. מרכזי פסג"ה וארגון המורים מקבלים מראש אישור ממשרד החינוך לכל ההשתלמויות שהם מציעים (מלבד השתלמויות רשות). ארגונים אחרים דורשים את האישור של משרד החינוך. לכן, רצוי לוודא לפני ההשתתפות שהיא אכן מזכה בש"ש מוכרות. (בסוף הפוסט מצורפים לינקים לאתר של משרד החינוך, פסג"ה וארגון המורים)

 

 

11. קורסים אקדמיים

באופן עקרוני משרד החינוך מכיר בנקודות זכות אוניברסיטאיות כשוות ערך לשעות השתלמות בשני מקרים: קורסים רלוונטיים בחינוך, וקורסים רלוונטיים לתחום הידע המקצועי של המורה. רצוי לברר מראש עם משרד החינוך האם קורס כזה או אחר מוכר. בכל מקרה במידה ויש ברשותכם נקודות זכות עודפות שווה להגיע למשרד החינוך ולנסות להזדכות עליהן בתור ש"ש.

 

12. פרסום מאמרים אקדמיים שוות נקודות השתלמות

לחוקרות ולחוקרים שביניכם, פרסום מאמרים בכתבי עת אקדמיים בארץ ובחו"ל שווה נקודות גמול. כל מאמר שווה נקודת גמול אחת (כלומר 112 ש"ש). הדבר נכון גם לכנסים בינלאומיים. בכל מקרה, קבלת גמולים על פרסום מאמרים או הצגה בכנסים דורשת אישור ועדה של משרד החינוך.

 

 

13. השתלמות מקוונת

השתלמות מקוונת היא השתלמות שנערכת מהבית (או בית הקפה) באמצעות המחשב. מדובר באופציה טובה למי שרוצה לחסוך את הזמן של הנסיעות, או שצריך להישאר בבית. הש"ש מחושבות באופן דומה לשעות השתלמות רגילות. לעיתים יש השתלמויות שנערכות בחלקן דרך המחשב וחלקן במפגשים פיסיים. עליכם לוודא שבמחשב שלכם יש רמקולים/אוזניות ומיקרופון (בכל מחשב נייד יש מיקרופון ורמקולים מובנים). באופן עקרוני ניתן לקחת את כל השעות השנתיות בהשתלמות מקוונת.

 

 

14. למי מדווחים את ההשתלמויות?

לאגף כוח אדם והשתלמויות במשרד החינוך. לפרטים של הסניפים השונים:

https://edu.gov.il/sites/pohnet/pages/mokedhasherut.aspx

 

בהצלחה!

 

***

מומלץ לבדוק את השכר שלכם במחשבון עוז לתמורה, מדובר בשכר משוער והנוסחה לא מעודכנת, אבל הוא נותן מבט כללי טוב.

קישור לאתר ההשתלמויות בארגון המורים:

http://www.irgun-hamorim.org.il/?CategoryID=540

 

קישור לאתר פסג"ה (משרד החינוך):

http://pisga.lms.education.gov.il/

 

אגף כוח אדם והשתלמויות במשרד החינוך. לפרטים של הסניפים השונים:

https://edu.gov.il/sites/pohnet/pages/mokedhasherut.aspx

- כותב שורות אלו אינו יועץ פיננסי (אלא מורה) והדברים שהובאו כאן לא מהווים תחליף לייעוץ מקצועי. כל הבוחר לעשות צעד כלכלי כזה או אחר עושה זאת על פי שיקול דעתו ואחריותו בלבד.

- במידה והתוכן כולל הפרה של זכויות יוצרים, בין אם בתוכן הדף עצמו או בתגובות, נא ליצור קשר מידיית עם הנהלת האתר, ואנו נדאג להסירו מיידית.

- מוזמנים להפיץ את הפוסטים באמצעות קישור, נא לתת קרדיט לכותבים. בכל מקרה, כל הזכויות שמורות למחברים.