שנת שבתון למורים 

שנת שבתון היא זמן טוב לנוח קצת מהעבודה הקשה בכיתה, אבל היא טומנת בחובה גם הזדמנות לשיפור משמעותי בשכר וגם סיכון כלכלי לא מבוטל בדמות ניצול החסכונות של המורה. אל תצאו לשנת שבתון בלי לקרוא את המדריך הבא.

1. מדוע כדאי לצאת לשנת שבתון?

מבחינה כלכלית יש היגיון ביציאה לשנת שבתון עבור לימודים, שכן ניתן ללמוד לתואר שני ולהוסיף השתלמויות ובכך להגדיל את השכר. תואר שני למשל לאורך שנים יניב עשרות אלפי שקלים במצטבר.

באופן כללי, אני סבור ששנת שבתון כדאית במיוחד למורים שנמצאים ברפורמה של עוז לתמורה, זאת משום שניתן לצבור נקודת השתלמות ללא הגבלה בשנת שבתון (לעומת שנה רגילה שבה המורה יכול לצבור רק נקודה אחת).

 

רק כדיי לסבר את האוזן, מורה שיצבור למשל 7 נקודות השתלמות בשבתון יחזור ללמד שנה לאחר מכן עם תוספת של כמעט 10% לשכר, תוספת שתהיה קבועה ותלווה אותו לאורך כל הקריירה!  לעומת זאת, באופק חדש הקידום בשכר הוא שילוב קבוע של וותק והשתלמויות, ולכן אין אפשרות להקפיץ את השכר באופן משמעותי בשנת השתלמות.

כלומר, במקרה של לימודים לתואר שני או צבירה משמעותית של נקודות השתלמות בעוז לתמורה, שנת שבתון עשויה להשתלם מאוד גם מבחינה כלכלית.

2. מה היתרונות הנוספים בשנת שבתון?

הזכויות של המורה נשמרות. ובעיקר – שנת שבתון נחשבת כשנת וותק והמורה ממשיך להפריש לפנסיה בשנה זו (מקרן ההשתלמות). בעניין הפנסיה, אני לא בטוח שמדובר ביתרון, שכן המורה בעצם מעביר כסף מקרן אחת (פנסיה) לקרן אחרת (השתלמות).

3. מה החסרון בשנת שבתון?

מורה שיוצא לשנת שבתון בעצם "שותה" לעצמו את החסכונות, משום ששנת השבתון מממונת מכיסו של המורה. אחת הטעויות המרכזיות של מורים היא לחשוב ששנת שבתון ממומנת על ידי משרד החינוך, מדובר בטעות. המענק החודשי למורה משולמת מקרן ההשתלמות אליה המורה חוסך חודש מחודשו. המשמעות היא ששנת שבתון בעצם מרוקנת את החסכונות שצברתם במשך כמה שנים. במידה ומורה לא יוצא לשנת שבתון (או יוצא לפחות שנות שבתון) הוא נשאר עם יותר כסף ביד בקרן ההשתלמות שלו בסופו של דבר.

4.  כמה מקבלים בשנת שבתון? מה קרן ההשתלמות מממנת?

קרן ההשתלמות מממנת שלושה דברים: א. תשלום מענק חודשי למורה (שמחליף את השכר), ב. הפרשה לפנסיה ו-ג. מימון לימודים. המענק החודשי שמורה מקבל נע בין 66% מהשכר הממוצע בשנה הקודמת, לבין 89%. הסכום משתנה לפי מספר שנות החיסכון בקרן. חשוב להדגיש שוב שלא מדובר בשכר, המענק החודשי מקרן ההשתלמות משול לאדם לשלם לעצמך קצבה חודשית מקרן החיסכון הפרטית שלו בבנק.

בנוסף לכך, הקרן מממנת את הלימודים בשנת השבתון ואת ההפרשה לפנסייה.

ההצגה 'פני שטח', מזמינה את התלמידים לפגוש את ארץ ישראל - בדמות אשה! 

5. מי זכאי לצאת לשנת שבתון?

מי שחסך בקרן השתלמות לפחות 6 שנים ברצף או יותר, כלומר עבד לפחות שש שנים בבית הספר במצטבר.

 

6. אולי בכלל עדיף? – חצי שנת שבתון

חצי שנת שבתון הוא מצב שבו מורה מקטין את המשרה שלו בביה"ס באופן זמני לשנה אחת, וממשיך לקבל שכר (מקרן ההשתלמות). המורה מקבל 33% אחוז מהשכר "הרגיל" כמענק מקרן ההשתלמות. משום שהוא מקבל רק חלק מהשכר ממשרד החינוך (או הרשות המקומית), יורד פחות מס הכנסה מהשכר – כך שהמורה מרוויח פעמיים: א. הוא לא מרוקן לעצמו את קרן ההשתלמות כמו בשנת שבתון רגילה. ב. הוא משלם פחות מס.

 

7. מה חשוב לזכור כשיוצאים לשנת שבתון:

 

א. שנת שבתון היא התחייבות לעבור השתלמויות – כדיי לקבל את הכסף מקרן ההשתלמות עבור שכר ותשלום על השתלמויות המורה צריך לעמוד בתכנית לימודים שעליו להגיש לקרן ההשתלמות לפני היציאה לשנת השבתון. במידה והמורה למשל לא עומד בהתחייבות ולא משתלם, עליו להחזיר את הכספים לקרן ההשתלמות.

ב. מותר לעבוד בשנת שבתון – עד שליש משרה בבית הספר. מי שעובד חשוב מאוד שיעשה תיאום מס. 

ג. לימודים המוכרים לאופק חדש ועוז לתמורה

הקורסים המוצעים על ידי מרכזי פסג"ה (עלות סימלית), ועל ידי הסתדרות המורים וארגון המורים (400-800 ש"ח להשתלמות).

הקורסים המוצעים על ידי מוסדות להשכלה גבוהה, אוניברסיטאות ומכללות לחינוך, כל עוד לקורס הנלמד יש רלוונטיות לעבודה החינוכית של המורה.

קורסים אחרים שמאושרים על ידי משרד החינוך.

מומלץ מאוד לוודא מראש שההשתלמות מוכרת על ידי משרד החינוך לפני שנרשמים להשתלמות.

 

ד. חשוב לזכור – מורה בשבתון חייב בתשלום ביטוח לאומי ומס בריאות – כאשר המורה יוצא לשנת שבתון עליו לפנות לביטוח הלאומי ולדאוג לשלם. צריך לפנות לביטוח לאומי ולבקש שישלחו פנקס תשלומים. היעדר תשלום יוביל לקנסות ופגיעה בזכויות.

 

8. מילוי טופס החזרי מס

לאחר היציאה לשנת שבתון כדאי למלא טופס החזרי מס, טופס 106. (לא ברור לי מדוע מגיעים החזרי מס בשבתון, אבל יש עדויות של מורים שאכן קיבלו החזרים, אשמח אם מי שיודע את הסיבה יסביר לגביה בהודעה בתגובות בתחתית העמוד)

- כותב שורות אלו אינו יועץ פיננסי (אלא מורה) והדברים שהובאו כאן לא מהווים תחליף לייעוץ מקצועי. כל הבוחר לעשות צעד כלכלי כזה או אחר עושה זאת על פי שיקול דעתו ואחריותו בלבד.

- במידה והתוכן כולל הפרה של זכויות יוצרים, בין אם בתוכן הדף עצמו או בתגובות, נא ליצור קשר מידיית עם הנהלת האתר, ואנו נדאג להסירו מיידית.

- מוזמנים להפיץ את הפוסטים באמצעות קישור, נא לתת קרדיט לכותבים. בכל מקרה, כל הזכויות שמורות למחברים.